Hydrożele w uprawie doniczkowej
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 19 listopada 2019 14:15

Hydrożele w uprawie doniczkowej

Hydrożele polecane są głównie osobom, które często wyjeżdżają lub zapominają o podlewaniu roślin. Używa się ich w uprawach polowych oraz jako dodatek do podłoża stosowanego w pojemnikach. Dzięki swoim właściwościom zapewniają roślinom dostęp do wody. Utrzymywanie właściwej wilgotności podłoża przekłada się na kondycję roślin oraz na ich dekoracyjność. Superabsorbenty nie są drogie, są powszechne, bezpieczne i łatwe w użyciu.

Czym jest hydrożel?

Hydrożel to taki sprytny dodatek do podłoża, który wiąże cząsteczki wody i oddaje je w razie potrzeby. Jego struktura jest złożona, zbudowany jest z polimerów, czyli z wielu cząsteczek o podobnej budowie. Przyjmując wodę poszerza on swoją strukturę, oznacza to, że pęcznieje. Wizualnie hydrożel to przeźroczyste, żelowe kuleczki, które zwiększają swoją objętość nawet 400 razy!

Zalety stosowania polimerowych absorbentów w uprawie roślin

Najważniejszą korzyścią ze stosowania w ogrodnictwie hydrożeli jest stworzenie roślinom właściwych warunków wodnych. Roślina nie jest przelana, bo hydrożel wiąże wodę, a jej nadmiar jest usuwany z pojemnika. Kwiatom nie grozi też susza, jeśli prawidłowo stosujemy żele, w każdej chwili rośliny mają dostęp do zasobów wody, które zgromadzone zostały przez żel. Inną zaletą, niemniej ważną, jest oszczędność wody. Zauważalna jest głównie w okresie letnim – nie trzeba podlewać rośliny codziennie, a użyta woda dużo słabiej paruje z powierzchni doniczki. Osoby, które wyjeżdżają na delegacje lub na wakacje mogą bez problemu zostawić swoje rośliny bez opieki, jeśli wcześniej zastosowały hydrożele i przed wyjazdem podlały je. Wielocząsteczkowe żele doskonale wpływają też na strukturę gleby w doniczkach. Korzenie roślin mają lepszy dostęp do składników pokarmowych, zwiększa się przyswajalność stosowanych nawozów.

Jakie gatunki doniczkowe lepiej rosną z hydrożelem?

Hydrożel nadaje się właściwie do uprawy wszystkich gatunków roślin, preferowany jest szczególnie dla okazów, które źle znoszą przesuszanie podłoża. Doskonale pasuje do doniczek z ziołami, do cytrusów, a także do storczyków. Dobrze w podłożu z superabsorbentem czują się paprocie, trzykrotki oraz wszelkie rośliny kwitnące. Rośliny zielone również będą wdzięczne za dodanie hydrożelu do podłoża. Duża powierzchnia liści to spora utrata wody, hydrożel zapewni korzeniom stały dostęp do wody.

Jak stosować hydrożel w uprawie doniczkowej?

Bardzo ważne jest zastosowanie właściwej dawki hydrożelu. Zbyt duża ilość preparatu może spowodować, że roślina będzie miała zbyt małą ilość podłoża w pojemniku, co niekorzystnie wpłynie na jej wzrost. Ważne jest też odpowiednie rozmieszczenie żelu w podłożu. Musi być w pobliżu systemu korzeniowego. Rozsypywanie po powierzchni podłoża nie ma większego sensu, gdyż hydrożel nie spełni swojej funkcji. Przed wsadzeniem rośliny, ziemię wraz z zastosowanym absorbentem należy obficie podlać, dzięki temu unikniemy wypychania podłoża z doniczki. Stosujemy dokładnie tyle preparatu, ile zaleca producent. Dokładną podaż żelu przelicza się na ilość podłoża, którego używamy do uprawy. Jeśli stosujemy się do tych zasad, to nasze rośliny będą wyglądać imponująco niezależnie od pory roku.

Autor
Autorem artykułu jest terracottem.pl - producent hydrożeli ogrodniczych.

 

Poprawiony: wtorek, 19 listopada 2019 14:24