„Wstaw danie do rozgrzanego piekarnika...” – czyli który tryb wybrać?
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 31 grudnia 2019 14:07

„Wstaw danie do rozgrzanego piekarnika...” – czyli który tryb wybrać?

Jak poprawnie wykorzystywać funkcje kuchenek i piekarników?

Często wybierając nowy piekarnik lub kuchenkę, zwracamy uwagę na ich dodatkowe funkcje. Chcemy, aby nasz wybór posiadał wiele trybów, przy czym później często korzystamy z dwóch lub trzech podstawowych, nie poznając w pełni możliwości naszego urządzenia. Jeśli np. w przepisie na pizzę jest informacja o wstawieniu jej do rozgrzanego piekarnika na 200°C, to... czy włączenie trybu „pizza” coś zmienia? Odpowiada ekspert marki Indesit, Grzegorz Proniewicz.

Zacznijmy od podstaw – czy włączać termoobieg?

W wielu przepisach znajdziemy informację, aby przygotowywane danie wstawić do rozgrzanego piekarnika z włączonym lub wyłączonym termoobiegiem. Na czym dokładnie polega ta funkcja i jak wpływa na posiłki? Na termoobieg składa się grzałka kołowa znajdująca się za tylną ścianką piekarnika (której gołym okiem nie zobaczymy) oraz wentylator rozprowadzający rozgrzane przez grzałkę powietrze. Pozwala on na utrzymanie równej temperatury na każdym poziomie komory piekarnika, przez co danie jest pieczone z jednakową mocą. Warto pamiętać, iż przy włączonym termoobiegu powinniśmy ustawiać temperaturę o około 20°C niższą niż standardowo (czyli jeśli piekarnik powinien być nagrzany do 200°C, przy włączonym termoobiegu ustawiamy 180°C). Ponadto włączenie tej funkcji sprawi, że nasze danie będzie równomiernie opieczone, ale przy tym bardziej wilgotne. Z tego powodu nadaje się idealnie do pieczenia ciast czy chleba, równie dobrze sprawdza się przy podgrzewaniu pożywienia, gdy nie zależy nam na zbyt dużym „spieczeniu” już wcześniej przygotowanego dania. To także funkcjonalność, dzięki której bez problemu przygotujemy kilka dań na różnych poziomach piekarnika jednocześnie. Niektóre modele oferują także tryb „Eco Termoobieg” (np. model Indesit IFW 4841 JC BL). Gdy z niego skorzystamy, potrawy są dodatkowo zabezpieczone przed nadmiernym wysychaniem dzięki delikatnemu obiegowi powietrza. Jeśli zależy nam na mocnym wypieczeniu czy zarumienieniu dań – wówczas lepiej będzie skorzystać z mocy samych grzałek.

Grzałka górna czy dolna?

Tryb grzania statycznego w piekarniku za pomocą górnej i dolnej grzałki to najpopularniejszy tryb pieczenia. Jest wskazany przede wszystkim do dań, które powinny być dobrze wypieczone. Czasem możemy zdecydować się na uruchomienie tylko jednej z dwóch grzałek, np. dolna dobrze sprawdzi się przy ciastach, ale także podgrzewaniu dań. Górna natomiast jest przydatna jako ostatni etap pieczenia, kiedy zależy nam na końcowym przyrumienieniu mięsa czy ciasta.

Co z pozostałymi trybami?

Obecnie wiele sprzętów oferuje dedykowane różnym rodzajom dań tryby, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z urządzenia i skrócić maksymalnie czas poświęcony na przygotowywanie posiłku. Co więcej, to właśnie dzięki nim uzyskamy najlepsze efekty pieczenia. Paradoksalnie, często boimy się korzystać z tych trybów, więc i tak używamy dwóch podstawowych funkcji: pieczenia statycznego oraz dodatkowo z termoobiegiem. Warto czytać instrukcje sprzętów, w których zawsze znajdziemy informacje o tym, do czego przeznaczone są opcje w naszym piekarniku czy kuchence. Natomiast, jeśli nie jesteśmy pewni wyboru funkcji lub po prostu nie mamy czasu na zastanawianie się i chcemy szybko przygotować obiad czy kolację, przydatne będą funkcje automatycznie dobierające parametry, jak np. Turn&Cook dostępny w piekarnikach i kuchenkach Indesit. W tym trybie sprzęt automatycznie wybiera najlepszą temperaturę i czas pieczenia wielu potraw, np. mięs, ryb, makaronów czy ciast. Wystarczy ustawienie pokrętła w piekarniku w odpowiedniej pozycji i 60 minut, aby cieszyć się dokładnie upieczonym daniem – komentuje Grzegorz Proniewicz, ekspert marki Indesit.

Zatem jakich trybów warto dodatkowo szukać w naszych sprzętach, aby jeszcze bardziej uprościć przyrządzanie posiłków?

● XL Cooking (Pieczenie XL) – tryb przeznaczony do przygotowywania większych pieczeni. Zaprojektowany do odpowiedniej obróbki termicznej dużych kawałków mięsa (powyżej 2,5 kg). Podczas pieczenia zaleca się obracanie mięsa tak, aby pieczeń z każdej strony przyrumieniła się równomiernie. Dobrze jest wtedy również polewać pieczeń sosem co jakiś czas, żeby zapobiec nadmiernemu wysychaniu mięsa.
● Grill – funkcja ta pozwoli perfekcyjnie zgrillować mięso (w tym ryby), warzywa i tosty, jednocześnie oszczędzając czas i energię. Warto wybrać tę opcję do przygotowywania kawałków mięsa (antrykotu, szaszłyków, kiełbasek), do zapiekania warzyw lub do przyrumieniania pieczywa. Podczas przyrządzania w ten spsoób mięsa zaleca się stosowanie blachy na ściekający tłuszcz (można ją umieścić na dowolnym poziomie poniżej blachy do pieczenia i wlać do niej ok. 200 ml wody pitnej).
● Pizza – umożliwia przygotowanie doskonałej pizzy, dzięki odpowiedniemu dopływowi ciepła i rozprowadzeniu go po caałej komorze piekarnika. Pozwala na wypieczenie chrupiącego ciasta i jednoczesnego roztopienia dodatków znajdujących się na pizzy (bez efektu ich wysuszenia). Nadaje się także do pieczenia różnych rodzajów i wielkości chleba.
Warto wykorzystywać wszystkie funkcjonalności naszego sprzętu, bo są zaprojektowane właśnie po to, aby ułatwiać nam pracę i jednocześnie zagwarantować jak najlepsze efekty pieczenia. Jeśli nasz piekarnik posiada np. tryb „Pizza”, nie bójmy się z niego korzystać, jeśli właśnie przygotowujemy to popularne włoskie danie. Ustawmy temperaturę rekomendowaną w przepisie, z którego korzystamy, a praca piekarnika w odpowiednim trybie dodatkowo zadba, aby końcowy efekt był jak najlepszy – komentuje Grzegorz Proniewicz, ekspert marki Indesit.
Przygotowywanie posiłków warto wykorzystać na spędzenie czasu z najbliższymi, do czego zachęca Indesit w ramach kampanii #DoItTogether, czyli #ZróbmyToRazem. Marka stara się ukazać, że w ten sposób wszystkie obowiązki zostaną wykonane szybciej, a zaoszczędzony czas może być poświęcony na przyjemności – a już samo gotowanie będzie wspólną zabawą!

 

/źródło - /

Poprawiony: wtorek, 31 grudnia 2019 14:23