Przygoda zaczyna się od sklejki
Wpisany przez S.Z.   
środa, 13 września 2023 17:45

Przygoda zaczyna się od sklejki

Niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicami, którzy pragną zapewnić swoim dzieciom bezpieczne i ekscytujące miejsce do zabawy, czy pasjonatami sportów ekstremalnych, sklejka staje się niezastąpionym partnerem w tworzeniu atrakcyjnych i funkcjonalnych konstrukcji. Ten wszechstronny materiał oferuje nie tylko trwałość, ale także możliwość dostosowania się do różnych i często wymagających potrzeb projektowych. Czym charakteryzuje się tego typu materiał? Dlaczego warto postawić na sklejkę? Na te pytania odpowiadają eksperci firmy JAF Polska.


 

Sklejka to uniwersalny oraz niepozorny materiał, który powszechnie kojarzy się raczej z aranżacjami wnętrzarskimi oraz meblami. Jednak jak się okazuje, możemy ją z powodzeniem wykorzystywać w całej gamie projektów, mających za zadanie dostarczanie radości i adrenaliny - m.in. placów zabaw, ścianek wspinaczkowych, parków linowych oraz skateparków. Pod jakim względem sprawdza się ten materiał w każdym z tych miejsc?

Place zabaw

Pierwszy smak przygody przynosi okoliczny plac zabaw. Kiedyś dochodził jeszcze dreszczyk emocji w postaci rozbujanej jak wahadło huśtawki. Pospawana z metalowych profili — bezlitośnie cięła w pień wszystko na swojej drodze, ale za to można było z niej efektownie zeskoczyć w locie. Na szczęście nie trzeba się już bać o życie w drodze do piaskownicy, gdyż większość współczesnych placów zabaw jest kolorowa i przyjazna dla dzieci oraz rodziców. Pod feerią barw kryje się kolorowa sklejka, antypoślizgowe podesty to też jej zasługa.

- Sklejka antypoślizgowa to sklejka liściasta pokryta filmem fenolowym, która jest z jednej strony gładka, z drugiej szorstka. Materiał dostępny jest w grubościach od 6,5 mm do 30 mm, ale na specjalne zamówienie można otrzymać także i grubsze wersje. Większość sklejek antypoślizgowych jest wykonana z brzozy. Wodoodporny klej używamy po to, żeby sklejka się nie rozkleiła. W przypadku tych laminowanych oraz antypoślizgowych, wchłanianie wody ogranicza dodatkowo zewnętrzna warstwa Co ciekawe, antypoślizgowa powierzchnia może mieć odciśnięty wypukły wzór siatki: standardowy lub hexagonu/plastra miodu — mówi Grzegorz Skarżyński, specjalista w dziedzinie sklejek z JAF Polska i dodaje:

- Najczęściej zamawianymi sklejkami są te formatu 1,25 x 2,5 m lub 1,5 x 3 m. Co ważne, muszą one spełniać normę E1, która jest wymagana na terenie Polski i dotyczy materiałów drewnopochodnych. Zawarte w niej wymogi określają górny limit emisji formaldehydu do powietrza. Warto wiedzieć, że większość oferowanych w naszej firmie materiałów spełnia nawet bardziej restrykcyjną normę — E0,5.

Wytrzymały szkielet

W przypadku atrakcji, które muszą posiadać solidne i wyjątkowo trwałe konstrukcje, kluczowy staje się dobór właściwych materiałów budowlanych, które zapewnią trwałość oraz bezpieczeństwo. W tym przypadku liczy się wytrzymałość na zginanie, rozciąganie wzdłuż i w poprzek włókien, ściskanie i ścinanie.


- Godne uwagi jest klejone drewno konstrukcyjne BSH. W hierarchii drewna konstrukcyjnego, przebija drewno lite w klasie C24, KVH® oraz KVH Duo/Trio®. Spotykamy je np. na basenach i halach sportowych. Użyty w nim klej jest wodoodporny, jednak przy stosowaniu na zewnątrz, powinno być zabezpieczone na działanie wilgoci oraz przed atakiem grzybów i insektów. Jeśli BSH jest stosowane wewnątrz i nie będzie mieć kontaktu ze stałym zawilgoceniem, nie wymaga dodatkowych zabiegów. Może być wykorzystane w widocznych miejscach, gdyż prezentuje się naturalnie i efektownie. Drewniany wygląd belek wprowadza przyjazny klimat, zamiast chłodnego w dotyku betonu lub stali — podpowiada Wojciech Sroka, ekspert JAF Polska od drewna konstrukcyjnego.

Ścianki i skateparki

Do budowy ścianek wspinaczkowych i boulderowych wykorzystywana jest wyszlifowana sklejka brzozowa. Może być to sklejka surowa lub sklejka szalunkowa, czyli sklejka liściasta pokryta z oby stron filmem fenolowym. To znakomity materiał do montażu chwytów ze względu na łatwe nawierty. Chwyty można też wyfrezować bezpośrednio w płycie. Takie rozwiązanie, w formie modułowych ścianek wspinaczkowych, widuje się coraz częściej w prywatnych domach pasjonatów. Niektórzy konstruują swoje drogi własnoręcznie, bazując zwykle na sklejce od 18 do 21 mm. Zależnie - czy to ściany pionowe, czy tzw. przewieszenia.
W przypadku skateparków, temat staje się bardziej złożony. Do szalowania betonowych konstrukcji używa się sklejki szalunkowej, ale można z niej również budować drewniane przeszkody. Powierzchnia zapewnia komfort jazdy i potrzebną amortyzację. Elementy wykonywane są ze sklejki wodoodpornej, przeważnie laminowanej. W bardziej wymagających przypadkach, surową sklejkę pokrywa się specjalistyczną matą jezdną, która dodatkowo podnosi zarówno wytrzymałość, jak i walory użytkowe. Na łączeniach płyt instaluje się metalowe kątowniki do robienia trików. W przypadku ramp i miniramp, łączenie zwieńcza tzw. coping, czyli okrągła rurka wtopiona pomiędzy płaski podest a wyprofilowany najazd. Można też wykorzystywać gotowe płyty do konstrukcji ramp rodem z USA (Gator Skins, Skatelite), chociaż logistyka znacząco winduje koszt wykonania.

Naturalnie, że mamy sklejkę

Sklejka to bezpieczna i ekologiczna alternatywa dla plastiku. Idealna zarówno do budowy dużych placów zabaw, jak i produkcji małych zabawek. W JAF Polska czekają sklejki i płyty dopasowane do potrzeb oraz specyfiki praktycznie każdego projektu, również te trudnopalne. Kompleksową ofertę dopełnia WebCut — usługa cięcia i okleinowania online, dostępna 24 godziny na dobę.


JAF działa na rynku od ponad siedmiu dekad i posiada swoje oddziały w wielu lokalizacjach na terenie prawie dwudziestu krajów. Działalność w Polsce rozpoczęliśmy w 2008 roku. Jesteśmy dystrybutorem hurtowym drewna i innych materiałów, a ponad 75-letnia tradycja Grupy JAF w sprzedaży drewna, rozwinięta sieć placówek i ogromna różnorodność produktów, stawia nas na pozycji jednego z liderów tej branży.

/źródło - /

Poprawiony: środa, 13 września 2023 17:58