Idealny obraz na każdą kieszeń Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
sobota, 28 listopada 2015 11:17

Idealny obraz na każdą kieszeń

Piękny dom, to często piękne dekoracje zdobiące jego ściany. Obraz jest najpopularniejszym i najłatwiejszym z pozoru do zaaranżowania ściennym elementem dekoracyjnym. Dlatego też większość z nas chętnie po niego sięga. Jak jednak dobrać obraz tak, aby wyglądał pięknie, komponował się z wnętrzem a jednocześnie współgrał cenowo z zasobami naszego portfela? Nie jest to zadanie, jak by się mogło wydawać trudne, wystarczy odrobina wiedzy, chęci a każdy znajdzie dla swojego wnętrza obraz idealny.

 

Obrazy na mniejsza kieszeń

Jeżeli chcemy aby nasze wnętrze zdobiły piękne obrazy w dobrym guście, którym daleko do straganowej tandety, ale nie dysponujemy środkami na zakup owych dzieł w znanych galeriach sztuki, to wbrew pozorom możemy przy odrobinie wysiłku osiągnąć ten cel. Wystarczy rozejrzeć się po internetowych czy stacjonarnych mniejszych galeriach, poszukać na kiermaszach sztuki czy popytać na forach internetowych o takie obrazy. Z pewnością zaskoczy nas w jak atrakcyjnych cenach możemy nabyć wspaniałe akwarele, gwasze czy rysunki. Co więcej, jeżeli nie zależy nam na znanym nazwisku autora prawdopodobnym jest również zakup starszych dzieł w okazyjnych cenach. Wydatek na tego rodzaju obraz to koszt ok kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od techniki, jakości oraz daty powstania owego dzieła. Możemy również pokusić się o dobrej jakości reprodukcje w atrakcyjnych cenach, jednak kopie czy druki najczęściej wypadają dużo bladziej, aniżeli oryginalne prace nawet mniej znanych twórców. Wielu młodych i utalentowanych absolwentów wydziałów malarskich znanych szkół wyższych, sprzedaje swoje obrazy w przystępnych cenach – warto zainwestować w takie dzieła, gdyż posiadają one dwie podstawowe zalety. Po pierwsze są to często wysokiej klasy obrazy wykonane z niezwykła starannością i nierzadko polotem charakterystycznym dla młodych ludzi, a po drugie istnieje spora szansa na to, że wartość owych dzieł w niedługim czasie znacząco wzrośnie, jako że są one autorstwa wykształconych i pracowitych artystów, którzy nadzieje na przyszłość pokładają właśnie w sztuce.

Obrazy na większą kieszeń


Jeżeli już wiemy, jak dobrać obraz do naszego wyjątkowego i unikalnego wnętrza, tak aby współgrał z nim pod każdym względem, a jednocześnie dysponujemy większymi funduszami, warto pomyśleć nad zakupem droższego obrazu, który stanowić będzie swoistą inwestycję. Jeżeli chodzi o technikę, zdecydowanie droższe bywają obrazy olejne.


zdjęcia z kolekcji galerii z obrazami Antyczek.pl

Analizując taką ewentualność musimy wiedzieć, iż nie tylko zabytkowe obrazy, jak się powszechnie uważa, osiągają niewyobrażalnie wysokie ceny. Wśród współczesnych artystów niebotyczne sumy osiągają obrazy chińskiego malarza i rzeźbiarza Yin Zhaoyanga czy polskiego przedstawiciela malarstwa Wilhelma Sasnala oraz wielu innych utalentowanych młodych malarzy. Miłośnicy tej dziedziny sztuki dysponujący większym kapitałem, inwestując w malarstwo wysokiej klasy i z wyższej półki mogą z czasem powiększyć swój majątek. Jak wiadomo dobra inwestycja zarobi z czasem na siebie a powiedzenie, że pieniądz robi pieniądz ma w sobie wiele z prawdy. Dlaczego jednak inwestycja w sztukę, czyli w tym przypadku zakup obrazów musi się opłacić? Otóż powszechnie uważa się, że tego typu lokaty pieniędzy są najbezpieczniejsze a ryzyko strat bardzo niewielkie. Na cenę towaru nie wpływają bowiem znacząco ani wydarzenia ekonomiczne ani żadne inne. Jeżeli jednak liczymy na szybkie i spektakularne zyski, jesteśmy typem niecierpliwego inwestora, to zdecydowanie lepiej odnajdziemy się na giełdzie. Na zyski z inwestycji w sztukę musimy natomiast poczekać minimum kilka a czasami nawet kilkanaście lat – są to więc niepodważalnie inwestycje długoterminowe. Oczywiście niskie ryzyko poniesienia strat nie zwalnia nas z obowiązku konsultacji takiej lokaty funduszy ze specjalistami czy tez chociaż głębszego przeanalizowania sytuacji na rynku. Warto rozeznać się w tym, jakie nazwiska czy techniki osiągają najwyższe ceny. Pomijając fakt zysków materialnych, warto jednak przede wszystkim przemyśleć ile na takich dziełach zyskają nasze wnętrza.

Poprawiony: sobota, 28 listopada 2015 11:34