Filmy, w których aktorzy nie udawali Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 30 października 2018 13:34

Filmy, w których aktorzy nie udawali

Czy w ogóle zdawaliście sobie sprawę z tego, jak wiele fantastycznych filmów powstało na historiach opartych na faktach, a ile z reżyserów i twórców miało osobistą więź z odtwórcami głównych ról dzięki emocjom, wspomnieniom i przeżyciom, które zawarli w scenariuszu?

 

Agnieszka Holland

Reżyserka oraz scenarzystka, wielokrotnie nagradzana i doceniana na forum międzynarodowym. Jej najbardziej doceniany film stał się wyrazem jej poglądów na temat obrazu politycznego Polski, przez co wzbudził niemałe kontrowersje.

Pokot

Film na wskroś wstrząsający, obnażający wszelkie narodowe przywary, nawiązujący w swoich motywach do kryminału, horroru, baśni i groteski. Agnieszka Holland za film uzyskała nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie. Nie da się ukryć, że film pojawił się w czasie, gdy w kraju sporo mówiło się o ochronie środowiska.

Reżyserka w swoich poglądach jest stanowcza i odważnie wplata niektóre sprawy w fabułę filmu. W dodatku inspiracja powieścią wybitnej autorki Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług.

Paweł Pawlikowski

Kolejny polski reżyser, który zadebiutował najpierw za granicami naszego kraju. Jego debiut zaowocował wyjątkową nagrodą uznawaną także za brytyjskiego Oscara – BAFTA za film Ostatnie wyjście. To pierwsza, pełnometrażowa produkcja reżysera, do której nakłoniły go także osobiste doświadczenia. Główna bohaterka Ostatniego Wyjścia, podobnie jak jego matka przybyła wraz z dzieckiem do Wielkiej Brytanii, aby uzyskać azyl. Dla Pawlikowskiego to film o faktach, zagubionych pierwszych miłościach, o uchodźcach.

Jeszcze do niedawna w OH-Kino można było obejrzeć Zimną Wojnę, film o miłości zadedykowany rodzicom reżysera, uznawany także za jeden z najbardziej osobistych produkcji. Więcej o promocjach i premierach w OH-Kino tutaj.

Ostatnie wyjście

Film opowiada o losach kobiety z dzieckiem, która przybywa do Wielkiej Brytanii z Rosji, odpowiadając na zaproszenie od swojego narzeczonego. Niestety, gdy narzeczony znika, główna bohaterka zmuszona jest o poproszenie o azyl polityczny. Nie ma za co żyć, więc decyduje się na rozbieranie w internecie.

Andrzej Wajda

Nikomu nie musimy przedstawiać największego z reżyserów, twórców Nowej Fali, który otrzymał Oscara za całokształt swojej twórczości. Człowiek wyjątkowy, pionier polskiego kina historycznego – pisano, że nie potrafił nie reżyserować tego, co przeżył. To jemu zawdzięczamy ekranizację najważniejszych polskich powieści historycznych oraz wydarzeń na stałe zakotwiczonych w losy naszego kraju.

Jednym z filmów, co prawda reżyserowanych przez Wajdę, ale nie dotyczących go osobiście jest film Tatarak.

Tatarak

Główną rolę gra Krystyna Janda. Film nakręcono na podstawie powieści Jarosława Iwaszkiewicza o tej samej nazwie, to wrażliwy i intymny portret kobiecy. Wzruszająca historia kobiety, która musi stawić czoło świadomości przedwczesnej śmierci zbiegła się z osobistymi doświadczeniami Jandy, związanej ze śmiercią jej męża Edwarda Kłosińskiego.

Źródła:

Poprawiony: wtorek, 30 października 2018 13:40